Walk and Talk rozmowa
Oceń artykuł!
[Suma głosów: 5 Średnia ocena: 5]

Co to Walk and Talk i jak może pomóc ci w zarządzaniu twoim zespołem? Siedzący tryb życia jest znakiem naszych czasów. Obecnie siedzimy dłużej niż śpimy – najpierw kilka godzin w biurze, a później resztę dnia na kanapie. Nie jest to do końca to, do czego stworzyła nas matka natura.

Dodatkowo stale rosnące oczekiwania co do produktywności sprawiają, że pomimo tysiąca urządzeń, które miały oszczędzić nam setki godzin, mamy coraz mniej czasu. Czy da się jakoś połączyć ze sobą produktywność i bycie w ruchu? Jak możesz szybko i efektywnie zarządzać zespołem i prowadzić rozmowy ze swoimi pracownikami? Odpowiedzią może być technika prowadzenia „rozmów w biegu”, czyli Walk and Talk. W dzisiejszym artykule odkryjesz jej zalety i dowiesz się jak oszczędzić swój cenny czas.

Zacznę od filmu, który uświadamia, jak ważny jest ruch w naszym życiu.

Skąd wziął się Walk and Talk?

Pojęcie Walk and Talk zostało spopularyzowane przez przemysł filmowy. Metoda ta jest wykorzystywana, aby dodać dynamiki scenom, w których bohaterowie przemieszczają się z jednej lokalizacji do drugiej. W tym czasie jedna z postaci streszcza reszcie najważniejsze informacje. Dodatkowym celem scen zawierających Walk and Talk jest podkreślenie, jak bardzo zapracowani są bohaterowie widoczni na ekranie, czyli coś, z czym współczesny manager ma do czynienia każdego dnia!

Walk and Talk w coachingu

Technika Walk and Talk znalazła również swoje miejsce w coachingu, gdzie jest chętnie stosowana przez trenerów. Sesja coachingowa odbywa się w plenerze i trwa w takich warunkach między 1,5 a 3 godziny. Dlaczego Walk and Talk jest tak popularny wśród trenerów? Spacery odbywają się na łonie natury, dzięki czemu pobudzony zostaje nie tylko umysł, ale także ciało.

Świeże powietrze i bliskość przyrody dają trenerom również olbrzymią przestrzeń do korzystania z metafor i odniesień do procesów w naturze – linia horyzontu jako wizja, pagórki jako cele do osiągnięcia albo rozwidlenie dróg jako potrzeba podjęcia decyzji. Czego można chcieć więcej? O tym, jak potężnym narzędziem są metafory, pisałem już tutaj, dlatego zapraszam do lektury, jeśli nie czytałeś wcześniejszego artykułu.

Zalety meetingów w formie Walk and Talk

Skraca czas meetingów

Jeżeli chcesz zaoszczędzić cenne minuty twojego czasu pracy, to rozmowa w biegu jest dla ciebie idealnym rozwiązaniem. Praktycznie od pierwszego kroku jesteś gotowy zacząć swój meeting.

Pobudza kreatywność

Obraz jest więcej wart niż tysiąc słów, dlatego odsyłam was do prezentacji Marily Oppezzo, która na konferencji TEDx w Stanford przedstawiła wyniki badań o tym, jak ruch wpływa na naszą kreatywność.

Poprawia wyniki spotkań

Lepsze wyniki wynikają z poprzedniego punktu, czyli podwyższona kreatywność przekłada się bezpośrednio na konkretne rezultaty.

Umożliwia wyższy poziom koncentracji w czasie spotkania

Zmorą naszych czasów jest ciągłe bycie dostępnym. Internet daje wspaniałe możliwości, jednak jest również doskonałym rozpraszaczem. W czasie klasycznego spotkania jego uczestnicy siedzą wygodnie przed swoimi laptopami i są rozpraszani widokiem nowych maili, które wpadają do ich skrzynki. Będąc w ruchu koncentrujesz się na omijaniu potencjalnych przeszkód i na tym co mówi druga osoba.

Dynamizuje kulturę firmy

Ten punkt bardzo mi się podoba i może być twoim wkładem w rozwój kultury twojego przedsiębiorstwa. Być może zapoczątkujesz zmianę, która dosłownie wprawi w ruch firmę, w której pracujesz 😊.

Pozytywnie wpływa na ciało

Oderwanie się od biurka i zrobienie kilku kroków to wspaniała okazja do rozciągnięcia mięśni i rozprostowania nóg. Niedawno dużą popularnością cieszyła się Emma – lalka symulująca wpływ pracy biurowej na ciało człowieka. Kto nie chce tak wyglądać, powinien się poruszać!

Zmniejsza poczucie hierarchii i wspiera rozmowę na wysokości oczu

Ostatnią zaletą techniki Walk and Talk jest zmniejszenie poczucia hierarchii. Rozmowa ma mniej formalny charakter i poprawia poczucie równouprawnienia obu stron. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli w twojej firmie następuje zmiana kulturowa i zarząd chce wprowadzić mniej formalną kulturę organizacji, która wspiera stosowanie zwinnych metod pracy.

W jakich sytuacjach stosować Walk and Talk?

Znając już zalety metody Walk and Talk zastanawiasz się teraz nad tym, gdzie możesz jej użyć. Być może jesteś już na tyle entuzjastycznie nastawiony, że chcesz przeprowadzać wszystkie spotkania w biegu. Tutaj muszę wspomnieć o dwóch kryteriach, które wpływają na efektywność spotkań w formule Walk and Talk.

Po pierwsze Walk and Talk najbardziej nadaje się do stosowania jedynie w małych grupach. Dla mnie optymalna konstelacja to maksymalnie trzech uczestników spotkania. Osobiście najczęściej przeprowadzam Walk and Talk z jedną osobą. Dzięki temu mogę się skupić na rozmówcy i nie rodzi to problemów natury logistycznej. Przy większych grupach Walk and Talk może wyglądać jak kaczki na zdjęciu poniżej.

Walk and Talk rozmowa

Dodatkowo w przeciwieństwie do Walk and Talk w coachingu Walk and Talk w miejscu pracy powinien być stosunkowo krótki. Osobiście stosuję regułę 15 minut tzn. temat, jaki chcę omówić, nie powinien zabrać więcej niż 15 minut. Nie stosuję tej metody, jeżeli chcę porozmawiać o czymś, co wymagałoby notatek lub laptopa. 

Mam nadzieję, że udało mi się zachęcić cię do wypróbowania tej metody. Jestem ciekaw, czy słyszałeś o niej już wcześniej i jakie są twoje doświadczenia, jeśli z niej skorzystałeś. Daj mi znać w komentarzu!

Nie bój się podać dalej!