fbpx

O mnie i o stronie

O mnie

Cześć,

nazywam się Maciej Pawlik i zapewne chciałbyś dowiedzieć się czegoś o mnie zanim zaczniesz czytać tego bloga. Na co dzień pracuję w Niemczech, gdzie jestem managerem jednego z zespołów działu finansowego w międzynarodowej korporacji. 

Jak do tego doszło? W czasie studiów wyjechałem na wymianę do Chorwacji, gdzie przebywałem wśród kolorowego tłumu z całej Europy. Codziennie na własnej skórze przeżywałem różnicę między np. Skandynawami a mieszkańcami południa Europy. To doświadczenie zmieniło moją ówczesną perspektywę życiową i sprawiło, że nabrałem apetytu na więcej. Ponownie wyjechałem do Chorwacji, a rok później studiowałem już w Bawarii. Następnie przeniosłem się do Düsseldorfu, gdzie zdobyłem międzynarodowe doświadczenie w optymalizacji procesów księgowych. Po kilku latach przyszedł czas na objęcie mojego pierwszego zespołu, a reszta jest już historią! 

Od wielu lat mam okazję przebywać w międzynarodowym towarzystwie i to właśnie moje obserwacje skłoniły mnie do stworzenia tej strony. Od dłuższego czasu zadaję sobie następujące pytanie:

o mnie i o blogu Maciej Pawlik

Dlaczego Polacy nie wierzą w siebie?

Dlaczego ludzie o dużo większych umiejętnościach siedzą cicho w kącie? W tym samym czasie, gdy Hiszpanie znając trzy słowa po angielsku (z czego dwa z błędem), są centralnym punktem każdego spotkania! Jakie różnice w wychowaniu i systemie wartości powodowały taką dramatyczną nierównowagę sił? Chęć odpowiedzi na te pytania zapoczątkowała moje zainteresowanie tematyką inteligencji emocjonalnej, rozwoju osobistego, a później także zawodowego.  Od 2013 roku analizuję, jak myślą ludzie, którzy odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach życia i co robią inaczej niż ci, którzy takich sukcesów nie odnoszą.

Wszystko fajnie, tylko po co ta strona?

Czy wiedziałeś, że w naszym kraju pracuje około 2 miliony managerów, a Polska została sklasyfikowana dopiero na 72. miejscu w rankingu Global Talent Competitiveness Index w kategorii „profesjonalne zarządzanie”? Co by było, gdyby polscy managerowie mieli dostęp i korzystali z międzynarodowej nowoczesnej wiedzy na temat zarządzania zespołem? Jak bardzo poprawiłyby się ich wyniki oraz komfort pracy ich pracowników? Ta wizja okazała się ekstremalnie ciekawa, a możliwość bycia częścią siły napędowej zmiany niesamowicie kusząca!

Po dobrych dwóch latach bicia się z myślami zdecydowałem się na stworzenie miejsca w internecie, które pomagałoby rozwijać się innym. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze sam często korzystam z wiedzy dostępnej w internecie i to obudziło we mnie potrzebę dania czegoś od siebie. To swoiste podziękowanie dla społeczności internetowej, która pomaga sobie nawzajem.

Po drugie od zawsze lubiłem zdobywać i przekazywać wiedzę. Czerpię z tego przyjemność i chcę dzielić się z wami moimi przemyśleniami, doświadczeniami i tym, czego do tej pory sam mogłem się nauczyć. Jeżeli ktoś z was uzna treści na tej stronie za przydatne i będzie używać ich w swoim życiu, to sam będę miał z tego masę satysfakcji!

O stronie

Tematy poruszane przeze mnie koncentrują się wokół rozwoju umiejętności zarządzania sobą i innymi. Strona może być szczególnie interesująca dla osób, które właśnie wkraczają w swoje pierwsze managerskie role takie jak project manager czy team leader oraz dla osób, które w przyszłości chcą zajmować podobne stanowiska. Jednocześnie wiele tematów przyda się każdemu, kto pracuje z innymi ludźmi. Jednym z głównych celów długoterminowych, jakie sobie założyłem, jest stworzenie aktywnej społeczności, która na zasadzie wymiany doświadczeń i best practice będzie wspólnie w sposób znaczący zmieniać twarz polskiej klasy managerskiej.

Teraz już wiesz, kim jestem i o czym jest moja strona. Jeżeli do tej pory nie podpisałeś umowy na korzystanie z jej treści to już najwyższy czas. Zapraszam tutaj!