Praca zdalna na dobre zagościła w naszych domach, a wraz z nią eksplodowała ilość whiteboardów dostępnych online, umożliwiających pracę nad nimi całym zespołom. Jako manager możesz poczuć się nieco zagubiony w gąszczu możliwości, dlatego przygotowałem dzisiaj 5 propozycji wirtualnych whiteboardów, które umożliwią ci i twojemu zespołowi wspólną pracę w tym samym czasie nad jednym projektem.
Dzisiejszy tekst dobrze wpisuje się w nurt digitalizacji pracy, który co jakiś czas pojawia się na stronie. Jeśli jesteś zainteresowany tematem, to polecam również artykuł o mapach myśli oraz 9 aplikacji do zarządzania zespołem.
Skąd wzięła się popularność whiteboardów?
Zanim przejdę do zestawienia 5 najlepszych whiteboardów dostępnych online, chciałbym poświęcić kilka słów na temat ich popularności. Według mnie są to jedne z najlepszych programów, jeżeli chodzi o brainstorming i prace kreatywne. Dzieje się tak, ponieważ dzięki whiteboardom masz okazję angażowania innych w proces myślowy i wasze spotkanie.
Niektórzy udostępniają ekran i działają w PowerPointcie czy Excelu na własną rękę, próbując na żywo budować wizję rzucaną przez kolegów z pracy. Jest to jednak często mało efektywne, szczególnie gdy trzeba przesuwać poszczególne elementy czy zmieniać ich rozmiar. W ramach „samoobsługi” każdy ma możliwość aktywnego współtworzenia danego tematu.
Druga ogromnie ważna rzecz to wizualizacja, która ma potężny wpływ na wspólne rozumienie zagadnienia i ewentualnych problemów. Przypomina mi się tutaj anegdota związana z filmem „Szczęki”. Pierwszy projekt plakatu zawierał jedynie napis „Jaws” czyli po angielsku właśnie szczęki. Producent wyrzucił go i powiedział osobie odpowiedzialnej za projekt „Pokaż mi tę rybę!”. Tak oto powstał legendarny już plakat, który dorobił się nawet własnej analizy nt. storytellingu wizualnego dostępnej tutaj.
Whiteboard online: po czym poznać, że jest dobry?
Dobry whiteboard można rozpoznać po kilku podstawowych cechach:
- nieskończona przestrzeń robocza (brzmi bardzo romantycznie 😊)
- praca real-time dla wielu osób
- możliwość załączania plików w różnych formatach
- dostęp na urządzeniach mobilnych
5 najlepszych whiteboardów online
Microsoft Teams czy Zoom oferują w swoich programach dostęp do wirtualnych tablic, jednak są to wersje bardzo ograniczone, jak gdyby programiści tych firm mogli używać tylko kciuków do pisania kodu. Czas jednak zobaczyć prawdziwe Ferrari wśród whiteboardów! Linki do oficjalnych stron narzędzi znajdują się w nagłówkach.
Whiteboard online: Miro
Miro to jeden z najpopularniejszych whiteboardów na rynku. Wiele firm korzysta z niego ze względu na łatwą i wygodną obsługę. Ciekawą cechą jest podział karteczek na szybkie sticky notes oraz pełnoprawne zadania.
Szybkie podsumowanie:
- darmowy pakiet startowy z 3 tablicami
- dwa rodzaje kart (szybkie sticky notes i pełne karty)
- dostęp do przygotowanych wzorów tablic
- w płatnym planie integracja z Asaną, Jirą i Confluence
Prezentację Miro znajdziecie na kanale Natalii, a że obraz wyraża więcej niż tysiąc słów, zostawiam was z jej filmem. 5 minut i już będziecie mieć rozeznanie, jak działa Miro!
Koszty:
- darmowy pakiet 3 tablic
- płatne pakiety zaczynają się od 8$/użytkownik
Whiteboard online: Stormboard
Stormboard to whiteboard online, który działa w konwencji sticky notes. Jednocześnie to, co wyróżnia Stormboard, to fakt, że każda karteczka może zamienić się w nową tablicę. Dzięki temu można dowolnie manewrować pomiędzy „big picture” oraz detalami operacyjnymi. Jeśli ktoś z was oglądał „Incepcję”, to szybko połapie się, o co w tym chodzi 😊
Szybkie podsumowanie:
- darmowy pakiet personal (5 tablic)
- zagnieżdżanie kart w kartach
- duża ilość gotowych wzorów tablic
Recenzja Stormboard, która jednocześnie pokazuje, jak działa to narzędzie jest dostępna tutaj:
Koszty:
- darmowy pakiet 5-ciu tablic
- płatne pakiety zaczynają się od 8,33 $/użytkownik
Whiteboard online: MURAL
Mural to aplikacja, która zdobyła moje serce. Bardzo intuicyjna, z dużą ilością gotowych wzorów, dzięki czemu możesz praktycznie prawie bez przygotowania zacząć burzę mózgów ze swoim zespołem.
Szybkie podsumowanie:
- 30-dniowy darmowy okres próbny
- duża ilość gotowych wzorów tablic
- widoczny stoper odmierzający czas
- możliwość dynamicznego głosowania
Krótkie wprowadzenie do Murala znajdziecie w filmiku poniżej.
Koszty:
- darmowy 30-dniowy okres próbny
- płatne pakiety zaczynają się od 12$/użytkownik
Whiteboard online: Limnu
Jeżeli brakuje wam markerów, gąbeczek i prawdziwych fizycznych whiteboardów, to Limnu jest narzędziem właśnie dla was. Twórcy starają się wiernie oddać mazanie po tablicy w wirtualnej formie.
Szybkie podsumowanie:
- możliwość tworzenia tablic podobnych do rzeczywistych whiteboardów
- możliwość używania sticky notes
- brak potrzeby logowania dla uczestników spotkania
Prezentacja Limnu
Koszty:
- darmowy pakiet zapewnia 14-dniowy dostęp do tablic
- płatne pakiety zaczynają się od 5$/użytkownik
Whiteboard online: Conceptboard
Conceptboard ma w sobie taki formalny sznyt, co jest mocnym kontrastem w porównaniu z poprzednim narzędziem. Jednocześnie, jeśli nabierze się trochę wprawy, program pozwala tworzyć kreatywne wizualizacje.
Szybkie podsumowanie:
- dobre połączenie brainstormingu z możliwością prezentacji
- szerokie możliwości komunikacji (chat, telefon, komentarze, zadania)
- wielozadaniowy kombajn whiteboardowy
Koszty:
- bardzo dobry darmowy pakiet
- płatne pakiety zaczynają się od 6$/użytkownik
Moim faworytem tego zestawienia jest aplikacja Mural i chociaż jest najdroższa ze wszystkich tutaj przedstawionych, to jednak warta swojej ceny!
Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!