Idealna praca według Polaków, czyli jaka? To pytanie dla każdego będzie miało inną odpowiedź, jednak niczym w familiadzie dzielni ankietowani przychodzą nam z pomocą by określić, które elementy są statystycznie istotne, a które nie. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się wymaganiom jakie stawiają Polacy swoim miejscom pracy.
Jest to artykuł podobny do publikacji o idealnym szefie. Jeśli więc lubisz przeczytać kilka statystyk, to polecam tam zajrzeć.
Idealna praca, ale najpierw idealna rekrutacja
Nie ma idealnej pracy bez idealnej rekrutacji. To właśnie moment, w którym pracodawca robi pierwsze wrażenie na potencjalnym pracowniku. W ostatnich latach bardzo trudno było znaleźć kompetentnych ludzi, w związku z czym pozytywne doświadczenie w czasie procesu rekrutacji zyskało mocno na znaczeniu. Jakie trzy czynniki mają największy wpływ na końcową ocenę kandydatów?
Idealna rekrutacja – przejrzysta
Na pierwszym miejscu w raporcie portalu praca.pl znalazła się przejrzystość. Cecha ta była ważna dla aż 77% respondentów. Jasna komunikacja ma więc ogromne znaczenie dla potencjalnych kandydatów. Co kryje się pod tym pojęciem? Wczesna informacja jak będzie przebiegał proces rekrutacji, z ilu etapów się składa i z kim odbywają się poszczególne spotkania. Po każdym etapie należy wyjaśnić kolejne kroki. Wisienką na torcie jest informacja zwrotna o wyniku rekrutacji i kilka konkretnych argumentów czego zabrakło w przypadku odmowy.
Idealna rekrutacja – profesjonalna
Pojęcie profesjonalizmu podobnie jak przejrzystości można interpretować bardzo szeroko, dlatego podaję kilka przykładów dla lepszej orientacji. Po pierwsze ogłoszenie o pracę powinno być kompletne – opis stanowiska, lista obowiązków i benefitów, nie dyskryminować nikogo (w przeciwieństwie do ogłoszeń o wynajmie mieszkań) oraz nie może zawierać literówek.
Profesjonalizm w dalszej części to potwierdzenie otrzymania aplikacji, punktualność i dotrzymywanie terminów. Jeżeli w czasie rozmowy pada stwierdzenie, że firma odezwie się do dwóch tygodni, a po czterech ktoś pisze, że zakwalifikowałeś się do kolejnego etapu, to nie jest to przekonywujące. Czynnik ten był ważny dla co trzeciej osoby, co było drugą najczęściej wybieraną odpowiedzią.
Idealna rekrutacja – szybka
„Same day delivery”, filmy „on demand”, powiadomienia PUSH to tylko kilka przykładów, że świat stale przyspiesza i choć kilka lat temu było normalnym, że wysłało się SMS-a i czekało na odpowiedź nie wiedząc, czy ktoś go odczytał czy nie, to teraz jest to nie do pomyślenia. Widzisz kto był kiedy online i czy przeczytał twoją wiadomość czy nie. To wszystko wymusza bardzo krótki czas reakcji.
Dlatego w ogóle nie dziwi mnie, że aż dla 28% badanych to właśnie szybkość rekrutacji była czynnikiem decydującym o pozytywnej lub negatywnej ocenie procesu aplikacji na dane stanowisko. Po otrzymaniu CV w ciągu tygodnia musi odbyć się pierwszy kontakt z kandydatem, bo mało kto ma ochotę i nerwy na dwumiesięczny proces rekrutacji.
Moje doświadczenie – szybkość robi różnicę
Sam pamiętam sytuację, kiedy szukałem jednej z moich pierwszych praktyk. Zaaplikowałem wtedy do kilku dużych firm w Krakowie po czym cierpliwie czekałem. Dziwnym trafem stało się tak, że rozpocząłem dwie rekrutacje w dwóch firmach o bardzo podobnym profilu. Po testach, rozmowach rekrutacyjnych i trzech zdjęciach rentgenowskich pozostało mi tylko czekać na wyniki. Pierwsza firma milczała, co trochę mnie niepokoiło, bo u nich wszystkie etapy zakończyły się około tygodnia wcześniej niż u konkurencji. U drugiej firmy z kolei po kilku godzinach od ostatniej rozmowy otrzymałem pozytywną odpowiedź. Kiedy miesiąc później zgłosiła się do mnie pierwsza firma z propozycją zatrudnienia, możesz sobie wyobrazić, czy byłem jeszcze dostępny 😉
Idealna praca – sekretny składnik
Naukowcy badali, badali i badali, aż w końcu doszli do wniosku, co jest najważniejszym czynnikiem decydującym o satysfakcji z pracy. Co znalazło się na pierwszym miejscu:
- owocowe czwartki?
- blue jeans Friday?
- praca w młodym, dynamicznym zespole?
- prestiż?
- międzynarodowe projekty?
Jestem ciekaw, co wybrałeś z powyższej listy. Niestety muszę wszystkich rozczarować… Otóż według wspomnianego już raportu portalu praca.pl najwyższe znaczenie w pracy ma… i tutaj totalne zaskoczenie… nikt się tego nie spodziewał… otóż zwycięzcą okazało się… wynagrodzenie. Tak, po prostu, bez fajerwerków, bez zbędnej pompy. To właśnie wysokość wynagrodzenia odgrywa kluczową rolę w poczuciu satysfakcji z wykonywanej pracy.
Ten wynik przypomina mi pewną scenę z filmu „Wilk z Wall Street”, który bardzo lubię. Oczywiście nie pochwalam przekleństw itp., ale tutaj zamieszczam link do tej właśnie sceny 😊
Trzeba sobie powiedzieć, że wynagrodzenie pozamiatało ring w powyższym badaniu – 77% wszystkich głosów i 30 p.p. przewagi nad drugimi w zestawieniu relacjami z innymi pracownikami mówią same za siebie.
Sięgając jednak do drugiego źródła, czyli raportu firmy jobhouse.pl można stwierdzić, że wynagrodzenie wprawdzie utrzymuje się na pierwszym miejscu, ale jego przewaga nad relacjami z innymi pracownikami nie jest już tak znacząca. Co jeszcze wpływa na szczęście w pracy? Na trzecim miejscu w obu raportach znalazła się możliwość rozwoju. Raport portalu praca.pl w dalszych pozycjach tworzy trochę masło maślane, ale według jobhouse.pl ważne są jeszcze work-life balance i coś co Corona wywróciła do góry nogami w wielu branżach, czyli czas dojazdu do pracy.
Idealna praca – świadczenia pozapłacowe
Czym by była idealna praca bez pakietu benefitów? Dziś wielu pracodawców szczególnie w dużych miastach oferuje karty multisport, prywatną opiekę medyczną czy zniżki na produkty pracodawcy. Część z benefitów jest benefitami tylko z nazwy, a część ma realną wartość dla pracowników.
Według danych Hays Poland, na które powołuje się serwis businessinsider.pl największe znaczenie dla pracowników mają:
Wszystkie opcje wydają mi się dosyć jasne, poza pojęciem elastycznej pracy. W Polsce znacznie rzadziej niż w Europie oznacza to np. niepełny etat lub „upchanie” 40 godzin w 4 dni. Jeśli już mówimy o elastycznej pracy, to najczęściej chodzi o home office i elastyczne godziny pracy, które z przyjaciela bardzo szybko mogą stać się wrogiem, bo przecież możesz pracować kiedykolwiek, więc dlaczego ktoś miałby nie zadzwonić w piątek o 18.00 lub ustawić konferencji na poniedziałek 7.30.
Idealna praca – aktualna sytuacja w kraju
Jak dobrze pracuje się w Polsce? Statystycznie rzecz ujmując 6,3/10. Czy to dużo czy mało? Tak przeciętnie. Mówi się, że dopiero jeśli dane doświadczenie jest w minimum 70% pozytywne, będzie ocenione jako pozytywne. Oznacza to, że ponad połowa rzeczy w pracy może ci się podobać, a jednak praca jako całość i tak ci się nie podoba.
Na podobnej zasadzie bazuje wskaźnik Net Promoter Score, który wynosi w Polsce -14. Oznacza to, że liczba osób krytycznie widzących swoją pracę o 14 p.p. przeważa nad osobami, które są z niej zadowolone i poleciłyby ją swoim znajomym. Jak widać jest tutaj na pewno spora przestrzeń do poprawy. Wynik ten podsumowałbym słowami „nie jest najgorzej, ale nikomu nie poleciłbym mojego stanowiska z czystym sumieniem”.
A jak wygląda twoja sytuacja w pracy? Czy spodziewałeś się takich wniosków?
Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!