Jako, że lato przeminęło już na dobre, a jesień tylko przybiera na sile przygotowałem dla was zestawienie TOP 5 filmów opowiadających o realiach życia w korporacji. Są to filmy, które skłonią was do refleksji i ciekawie wypełnią długie jesienne wieczory. Jestem trochę niepocieszony, bo nie byłem sobie w stanie przypomnieć żadnego polskiego filmu, który miałby jakąś wartość. Na szczęście filmy, które wybrałem, przekazują uniwersalne wartości dzięki czemu nie powinno wam przeszkadzać, że ich akcja osadzona jest w USA.
Jeszcze krótka informacja organizacyjna, linki do profili filmów na filmweb.pl znajdują się w tytułach.
W pogoni za szczęściem (2009)
Na początek film, który stał się już klasykiem. Historia pechowego akwizytora, który postanawia zostać maklerem giełdowym na Wall Street. Pomimo kłopotów finansowych decyduje się na bezpłatną praktykę, po której tylko jeden z praktykantów zostanie zatrudniony na stałe.
Dlaczego warto obejrzeć
W tej historii urzekło mnie coś, o czym dziś rzadko mówi się w filmowym świecie. Ciężka praca, która jest warunkiem koniecznym, ale nie wystarczającym do odniesienia sukcesu znalazła tutaj swoje pięć minut godności. Kolejna kwestia to gotowość do podejmowania ryzyka i niepewność, czy nasze wybory okażą się słuszne. Jako ostatnią perełkę wymienię tylko olbrzymią determinację, która decyduje o tym kto odpuści, a kto da z siebie wszystko i jeszcze 10% ekstra.
Rekiny Manhattanu (1993)
W oryginale film nosi nazwę „Barbarzyńcy u bram” (Barbarians at the gate). No cóż tłumaczenie tytułu można dopisać do długiej listy nietrafionych przełożeń angielskich nazw na nasz rodzimy grunt. Film opowiada historię prezesa firmy tytoniowej, który postanawia przejąć w prywatne ręce przedsiębiorstwo, którym kieruje.
Dlaczego warto obejrzeć
Film bazuje na prawdziwej historii z lat 80-tych i pokazuje mechanizmy rynkowe oraz możliwości jakie daje dźwignia finansowa. To pierwsza z mocnych stron. Po drugie można zobaczyć jakie schematy myślowe kierują ludźmi na najwyższych stanowiskach. Po trzecie, bez zdradzania zakończenia, ciekawe jest obserwowanie jak chciwość przejmuje kontrolę nad początkowymi zamiarami.
Chciwość (2011)
Kryzys finansowy z 2008 roku stał się wdzięcznym tematem dla twórców z Hollywood, którzy chcieli wytłumaczyć normalnym ludziom przyczyny jego powstania. Jedną z takich prób jest film Chciwość z doskonałą obsadą (m. in. Kevin Spacey, Jeremy Irons, Demi Moore). Akcja zaczyna się krótko przed wybuchem kryzysu i skupia się na godzinach przed podjęciem decyzji, która będzie miała wpływ na globalną gospodarkę.
Dlaczego warto obejrzeć
Film pokazuje, jakimi wartościami kierują się wielkie korporacje. Często dochodzi do konfliktu pomiędzy tym w co wierzymy jako ludzie, a tym co pozwala przetrwać firmie. W powyższym obrazie bardzo ciekawie pokazana jest warstwa psychologiczna stojąca za dużymi decyzjami.
Ryzyko (2000)
Film, który w przyszłym roku będzie obchodził okrągłą 20 rocznicę od daty swojej premiery, pozostaje w dalszym ciągu aktualny. Seth Davis zostaje wciągnięty do firmy, która zajmuje się sprzedażą akcji nieznanych firm z dużym potencjałem wzrostu. Młodzi ludzie bez doświadczenia giełdowego gonią za marzeniem o zarobieniu miliona dolarów w przeciągu najbliższych trzech lat.
Dlaczego warto obejrzeć
Film koncentruje się na stresie w działach sprzedażowych, na przekraczaniu granic moralnych oraz konsekwencjach swoich działań, które mają wpływ na innych. Z drugiej strony widziałem w tym filmie jeszcze jedną prawdę, o której dziś często się zapomina, mianowicie nie jest łatwo dojść do czegoś. Osiąganie celów, które przekraczają twoje możliwości wymaga przekraczania własnych granic, poświęcenia i podejmowania trudnych decyzji. Patrząc na historię różnych produktów inwestycyjno-ubezpieczeniowych, które były popularne w Polsce jeszcze na początku tej dekady, uświadamiam sobie jak bliski nam jest ten film. Pomimo, że akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych, moglibyśmy ją śmiało osadzić w warszawskich realiach 10 lat później.
W chmurach (2009)
Film opowiada historię dwóch pracowników firmy zajmującej się zwolnieniami grupowymi. Doświadczony lis Ryan Bingham (George Clooney) pokazuje prawdziwą pracę swojej młodszej koleżance (Anne Kendrick), która chce zrewolucjonizować biznes używając Skype’a do zwalniania pracowników. Razem przemierzają Amerykę i od miasta do miasta mierzą się z emocjami, jakie towarzyszą ludziom dowiadującym się o swoim zwolnieniu.
Dlaczego warto obejrzeć
Jeżeli ograbimy film z fabuły koncentrującej się na życiu uczuciowym i rodzinnym bohaterów to zostanie 20% akcji, na której z perspektywy managera warto się skupić. Co znajduje się w tych 20%? Otóż po pierwsze emocje towarzyszące zwolnieniom. Każdy kierownik prędzej czy później zmierzy się z tematem zwolnienia któregoś ze swoich podwładnych. Drugi ważny punkt to stosunek mentor-uczeń pomiędzy dwojgiem bohaterów. Starszy pracownik jest tutaj traktowany jako człowiek, który dzięki swojej wiedzy może poszerzyć perspektywę ambitnej, ale niedoświadczonej współpracownicy.
Jeśli lubicie takie zestawienia to jakiś czas temu opublikowałem artykuł z polecanymi wystąpieniami z konferencji TED, który znajdziecie tutaj.
Jaki film wniósł coś ciekawego do waszego spojrzenia na życie zawodowe?