TED TEDx TEDGlobal talks
Oceń artykuł!
[Suma głosów: 2 Średnia ocena: 5]

Tematem dzisiejszego wpisu są najlepsze przemówienia wygłoszone na konferencjach TED, TEDx i TEDGlobal.

Co to jest TED?

Mało kto nie słyszał jeszcze o marce i jednocześnie inicjatywie zwanej TED. Jest to akronim od słów Technology, Entertainment, Design. Konferencja miała swój debiut w 1984 roku i jak to z debiutami często bywa, nie był powalający. Przynajmniej z komercyjnego punktu widzenia nie na tyle, aby zorganizować kolejną edycję. Dlatego druga konferencja odbyła się dopiero sześć lat później w 1990 roku i tym razem była ona na tyle udana, że podjęto decyzję o jej corocznej organizacji. Impreza odbywa się w Kalifornii i jest przeznaczona głównie dla amerykańskiego słuchacza. W związku z tym w miarę rozwoju całej organizacji zaczęto coraz bardziej koncentrować się na globalnych wyzwaniach, co zaowocowało utworzeniem siostrzanej konferencji TEDGlobal oraz całej serii niezależnych eventów TEDx organizowanych na tych samych zasadach, co główna konferencja. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat historii tej inicjatywy oraz obejrzeć tysiące bezpłatnych wykładów to zapraszam na oficjalną stronę www.ted.com, gdzie otrzymacie informacje z pierwszej ręki.

Nie ma co przedłużać, dlatego przechodzę do mojej Toplisty 10 wykładów, które wzbogaciły moją perspektywę o extra 10%. Moi faworyci się zmieniali, w zależności od tego, jaki miałem dzień, co oznacza, że jest to Top 10 wykładów TED na dzisiaj. Może kiedyś pozmienia mi się w głowie i będę musiał zrobić reedycję tego wpisu 🙂

Jedna kwestia techniczna: przeglądarki robią się coraz „mondrzejsze” i w zależności od tego, gdzie odpalałem filmiki, miałem różne wersje językowe tytułów. W związku z tym, że głównie chodzi o angielskie wykłady, zdecydowałem się pozostać wierny oryginalnym nazwom.

TED Toplista wykładów

10. Jacek Walkiewicz: Pełna moc możliwości | TEDx WSB

Na początek mocny polski akcent. Świetne wystąpienie Jacka Walkiewicza o życiu, „udawaniu się” i spełnianiu marzeń. Bardzo dużo życiowej mądrości podanej w lekkiej pełen humoru formie, czyli wykład spełnia moje dwa najważniejsze kryteria: pozytywny luz i inspirująca mądrość życiowa.

9. Simon Sinek: How great leaders inspire action | TEDx Puget

Już w jednym z poprzednich wpisów https://niezbednikmanagera.pl/kariera/5-rzeczy-do-zrobienia-przed-zostaniem-szefem/ pisałem, że nie ze wszystkimi jego tezami się zgadam. W niektórych punktach uważam, że Simon jest zbyt optymistyczny, ale ten wykład mu się udał. Dlatego polecam wam tę podróż w poszukiwaniu waszego „dlaczego”.

8. Simon Lancaster: Speak like a leader | TEDx Verona

Bardzo ciekawy wykład o wygłaszaniu przemówień. Być może nie każdy jest w sytuacji, gdzie wygłasza jedno przemówienie dziennie, ale jest w tym wykładzie coś świetnego. Co takiego dokładnie? Bardzo duża ilość konkretów, przykładów i porad. Jak dla mnie treść w czystej formie.

7. Andrew Tarvin: The Skill of Humor | TEDx TAMU

Absolutnie jeden z moich ulubionych filmików. My Polacy przetrwaliśmy wojny i wielokrotne okupacje właśnie dzięki humorowi. Dlatego powiedziałbym, że jest to jedna z naszych najcenniejszych cech narodowych. Nasz humor polega na satyrycznym wyśmiewaniu nielogiczności w systemie i życiu codziennym, czyli coś co dla wielu nacji po krótkim czasie staje się niewidzialne. Dlatego też jest to dużo trudniejszy rodzaj humoru niż „Jaś Fasola”. W związku z tym ta prezentacja pojawia się na mojej liście, aby w pogoni za poprawianiem swoich słabości nie zapomnieć o naszych mocnych stronach.

6. Celeste Headlee: 10 ways to have a better conversation | TEDx CreativeCoast

Jedna z kluczowych umiejętności w świecie smartphone’ów i okularów VR. Ludzie pochłonięci sobą zapomnieli już jak to jest rozmawiać z drugą osobą. Pamiętam, że kiedyś ten temat tak bardzo mnie denerwował, że zamiast pytać jak leci, pytałem o ostatnią przeczytaną książkę na powitanie. Żałuję, że nie widzieliście min ludzi, którzy z automatu chcieli powiedzieć dobrze, wszystko w porządku i nagle zostali wybici ze swojego schematu. Niestety większość odpowiedzi kończyła się na Flix, a zaczynała na Net.

5. Dr. Ivan Joseph: The skill of self confidence | TEDx RyersonU

Świetny wykład na temat jak zdobyć więcej pewności siebie. Nie jest to jeden z tych wykładów, które obiecują magiczną tabletkę na wyjście z Matrixa. Na początku Dr Joseph zabawia publiczność, żeby później… a z resztą zobaczcie sami!

4. Tony Robbins: Why we do what we do? | TED 2006

Przemówienie Tony’ego sprzed wielu lat, a mimo to wciąż aktualne. Opowieść o poczuciu obfitości, które jest kluczem do osiągania ponadprzeciętnych rezultatów i zadowolenia z życia. Jeżeli ktoś z was nie ma akurat wolnych sześciu miesięcy na przeczytanie bardzo obszernie pisanych książek Tony’ego, to ten 20-minutowy wykład odpowiada około 400 stronom książki. Dlatego warto od niego zacząć!

https://www.youtube.com/watch?v=Cpc-t-Uwv1I

3. Julian Treasure: How to speak so that people want to listen | TEDGlobal 2013

Jak mówić, żeby być słuchany. Bardzo ciekawy wykład pokazujący techniczną stronę wypowiedzi. Parę konkretów można zabrać ze sobą do domu i wypróbować na własnej skórze. Niby nie ma fajerwerków w tym wykładzie, ale ma coś w sobie co przyciąga. Tych z was, którzy wolą czytać niż słuchać odsyłam to wpisu o tym, że warto rozmawiać (tutaj).

2. Josh Kaufman: The first 20 hours — how to learn anything | TEDx CSU

Świetny przykład, że bycie przeciętnie dobrym w pozytywnym tego słowa znaczeniu nie wymaga nadludzkiej siły. Wielu z was pewnie słyszało o teorii 10.000 godzin, która kilka lat temu rozprzestrzeniała się po świecie z podobną prędkością co nowe piosenki Eda Sheeran’a. Według tej teorii możecie zostać krajowym mistrzem poświęcając na trening danej czynności właśnie około 10.000 godzin. W tym przemówieniu mamy do czynienia z wersją light czyli jak w 20 godzin stać się przeciętnie dobrym w czymkolwiek, co wam się zamarzy.

1. Stephen Duneier: How to Achieve Your Most Ambitious Goals | TEDx Tucson

Mój osobisty faworyt do wszystkich nagród w każdej kategorii 😊. Żaden inny wykład nie zainspirował mnie w tak lekki, a jednocześnie konkretny sposób jak przemówienie Stephen’a Duneier’a. Nie zamierzam zdradzać wam żadnych szczegółów, po prostu musicie to obejrzeć! No dobra, jedna wskazówka: w moim poprzednim wpisie (tutaj) można znaleźć kilka podobieństw. Jakich? Zgadnijcie sami!

Bonus

Słowo się rzekło, a skoro obiecałem wam bonus to dotrzymuję obietnicy. Nie jest to nagranie z konferencji TED, chociaż Mel Robbins była kiedyś na niej jedną z prelegentek. Na początku chciałem wrzucić właśnie jej przemówienie na TEDzie, ale sam filmik mnie nie powalił. Pamiętałem ją jednak z tego filmiku, dlatego wrzucam coś bardziej inspirującego. Sam wywiad zrobił na mnie swego czasu ogromne wrażenie, dlatego chciałbym, żebyście go posłuchali.

Extras

Jeszcze jedne film extra. Nie zmieścił się na moją listę TOP 10, ale w związku ze swoją pożytecznością dla dobra publicznego wrzucam go tutaj! Jak radzić sobie z trudnymi ludźmi? Obejrzyjcie!

A wy jakie wykłady polecacie? Czego zabrakło wam na mojej liście?

Nie bój się podać dalej!