Nowy przełożony to zawsze niepewność co do tego, jak będzie się układać wasza współpraca. Niektórzy liczą na nowy początek, jeśli relacje z poprzednim szefem nie układały się najlepiej, inni obawiają się, czy uda im się stworzyć tak zgrany duet jak dotychczas. W artykule o zmianach opisywałem 5 etapów, przez które każdy z nas przechodzi. Jak możesz ułatwić sobie życie i przejść przez zmianę szefa suchą stopą? W dzisiejszym artykule przygotowałem 10 pytań, które pozwolą ci lepiej zrozumieć nowego szefa i zdecydowanie ułatwią etap docierania się.
W kwestii technicznej warto zauważyć, że zmiana szefa może być spowodowana jednym z dwóch czynników. Po pierwsze, twój stary szef odszedł i przychodzi na jego miejsce ktoś nowy lub po drugie, to ty zmieniłeś pracę i musisz odnaleźć się w nowej firmie z nowym przełożonym. Pierwsza część pytań będzie pasować do obu sytuacji. Mniej więcej druga połowa koncentruje się na drugim scenariuszu, w którym to ty jesteś nowym elementem układanki.
Jak twój nowy szef wyobraża sobie waszą współpracę?
W ostatnich latach na popularności zyskało skracanie dystansu pomiędzy poszczególnymi poziomami w przedsiębiorstwie. Niekoniecznie wiązało się to z udanym spłaszczaniem hierarchii w realnej strukturze firmy, ale wiele korporacji miało na celu ocieplenie wizerunku przełożonego. Z drugiej strony nie każdemu przypadło do gustu bycie „kumplem” swojego pracownika, dlatego dobrze jest wybadać nastawienie twojego nowego przełożonego wcześniej, zanim popełnisz jakąś gafę.
Jak twój szef chce abyście się między sobą komunikowali?
Dobra komunikacja może zapobiec wielu niepotrzebnym konfliktom, dlatego ważne jest znać nawyki i oczekiwania drugiej strony. Jeżeli byłeś przyzwyczajony do długich maili, a teraz dostajesz krótkie „OK”, możesz mieć poczucie, że coś jest nie tak. Jeszcze gorzej, jeżeli twój nowy szef ma w zwyczaju nie odpowiadać na maile, jeśli nie wzbudzają one jego sprzeciwu. W takim wypadku możesz myśleć, że twoje wiadomości znikają jak kamienie w studni. Poza komunikacją mailową dobrze ustalić, czy twój szef życzy sobie regularnych spotkań i co masz na nie ewentualnie przygotować.
Jakie informacje są ważne dla twojego szefa?
To pytanie nawiązuje trochę do poprzedniego, czy coś masz przygotować przed waszymi spotkaniami, ale rozszerza rozmowę o sposób, w jaki należy sporządzić konkretną wiadomość. Niektórzy ludzie potrzebują bardzo wielu informacji, aby czuć się pewnie. Najczęściej są to perfekcjoniści, którzy chcą wiedzieć, że podejmują właściwą decyzję. Drugi typ to generaliści, których przytłacza zbyt duża ilość detali. Odbiera im to jasny ogląd sytuacji i sprawia, że nie wiedzą ostatecznie, która część twojej wypowiedzi jest ważna. Wyjaśnienie tej kwestii oszczędzi ci „re-work-u”.
Po czym twój przełożony pozna, że wasza współpraca układa się dobrze?
To pytanie z pogranicza psychologii, które ma na celu otrzymanie szczerej odpowiedzi, jakie kryteria są ważne w ocenie współpracy dla twojego boss’a. Emocje i intuicja to nadal tematy niepopularne, do których nie każdy się przyznaje. Rzeczowość i obiektywność to „atuty” dobrego szefa. Jednak rzeczywistość jest bardziej skomplikowana i warstwa emocjonalna odgrywa równie ważną rolę w życiu firmy. W związku z tym, aby dowiedzieć się, co naprawdę się liczy, musisz zrobić taki „myślowy objazd”. Dla jednych znakiem dobrej współpracy będzie „brak ciebie w polu widzenia”, a dla innych wręcz przeciwnie intensywność relacji.
Jaka jest wizja szefa dla waszego działu?
Ogólna wizja w jakim kierunku firma czy dział powinny się rozwijać jest ważnym punktem orientacyjnym. Nie chodzi tu o roczne cele i pojedyncze osiągnięcia, a o długofalową zmianę, za którą podąża twój zwierzchnik. Odpowiedź na to pytanie będzie twoją gwiazdą polarną, która pozwoli ci podejmować decyzje kierując się długoterminową wizją przedsiębiorstwa. Dzięki temu będziesz mógł odróżnić rzeczy istotne od nieistotnych, a to jest jedną z najważniejszych umiejętności dobrych managerów.
Jakie konkretne cele masz osiągnąć w ciągu najbliższych 3-/6-/12-miesięcy?
To pytanie ma na celu skonkretyzować ogólną wizję. Szczególnie jeśli jesteś nowy w firmie albo na danym stanowisku, sama wizja jest zbyt abstrakcyjna, abyś mógł zacząć. Po zmianie pracy bardzo ważne jest ustalenie celów krótkoterminowych, które dadzą ci orientację, na czym masz skupić swoją uwagę w kolejnych miesiącach. Będą to konkretne kamienie milowe pozwalające okrzepnąć ci na twoim stanowisku.
Za co jesteś odpowiedzialny, a za co nie?
Bardzo ważny punkt, który pozwoli ci odgraniczyć się od innych współzależnych procesów. Twój szef musi nazwać konkretnie obszary, za które odpowiadasz, a za które odpowiedzialność ponosi ktoś inny. Teoretycznie takie zadanie powinien spełniać opis stanowiska, jednak w praktyce zdarza się, że zakres obowiązków jest sformułowany bardzo ogólnie, tak aby można tam było wcisnąć każde zadanie bez potrzeby aktualizacji dokumentu.
Co dobrze funkcjonuje w zespole, a co wymaga twojej uwagi?
Twój szef ma ciekawą perspektywę, która może ci bardzo pomóc w rozpracowaniu twojego zespołu. Z jednej strony nie pracuje on z twoimi ludźmi na co dzień, ale w szerokim znaczeniu są to też jego ludzie. Dzięki temu z perspektywy ptaka może ocenić kto czym się wykazuje. Dodatkowo zna on historię działu, jakie decyzje były podejmowane i jakie przynosiły ostatecznie skutki.
Z jakimi działami współpraca funkcjonuje dobrze, a gdzie w przeszłości występowały konflikty i dlaczego?
Często mówi się, że ryba psuje się od głowy. Jeżeli twój szef ma zatarg z innymi managerami, to prawdopodobnie również twoja współpraca z tym działem będzie problematyczna, ponieważ konflikt na górze będzie rzucał cień na wasze relacje. W związku z tym świadomość tego problemu pozwoli ci oszczędzić sobie domysłów, co robisz nie tak. Dowiedz się, na czyje wsparcie możesz liczyć, a na kogo musisz szczególnie uważać.
Trick: spróbuj oszacować osobowość twojego szefa
Ostatnie pytanie to pytanie, które powinieneś zadać nie swojemu szefowi a sobie i brzmi ono: „Jaki jest twój szef?”. W artykule poświęconym komunikacji opisywałem 4 typy ludzi. W tamtym artykule skupiłem się na pracownikach, jednak cały schemat sprawdzi się również w przypadku twojego szefa. Spróbuj oszacować, w którym kwadrancie się znajduje i dopasuj swoje podejście do jego potrzeb.
Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!