pierwszy dzień w pracy
Oceń artykuł!
[Suma głosów: 3 Średnia ocena: 5]

Pierwszy dzień w nowej pracy wiąże się ze sporym stresem. Skok w nieznane po kilku czasem nawet kilkunastu latach w poprzedniej firmie to spore wyzwanie. Wszystko jest nowe, a nawet najprostsze rzeczy, jak korzystanie z drukarki czy telefonu, wymagają wyjaśnienia. Często ostatnia noc przed rozpoczęciem nowej pracy jest kumulacją całego napięcia wynikającego ze zmiany. Jak będzie wyglądać współpraca z twoim przyszłym przełożonym? Jakim zespołem przyjdzie ci kierować? Z jakimi wyzwaniami przyjdzie ci się zmierzyć? Mętlik w głowie tylko wzmaga początkowy stres.

O czym należy pamiętać, aby pierwszy dzień w pracy przebiegł po twojej myśli?

Pierwszy dzień w pracy – Odpowiedni strój

Pierwsza rzecz, którą należy przygotować to odpowiedni strój. Wiele oczywiście zależy od kultury firmy, ale nawet jeśli w twoim nowym miejscu pracy panuje luźna atmosfera, to twój ubiór powinien być o level wyższy niż norma. W końcu pierwszy dzień w nowej pracy zdarza się tylko raz. Osobiście jestem fanem old schoolowych rzeczy jak garnitur i krawat, ale należę do mniejszości, która zwraca uwagę na odpowiedni strój. Oczywiście, jeśli będziesz pracować w terenie to smart causal w zupełności wystarczy. Nie chodzi o to, żeby przyjść na budowę w lakierkach!

Pierwszy dzień w pracy – Spakuj teczkę

Rada zdaje się być banalna, ale spakowanie wszystkich drobiazgów dzień wcześniej oszczędzi ci stresu krótko przed wyjściem z mieszkania. Dokładnie w takich momentach klucze bunkrują się w najmniej oczekiwanym miejscu, nagle nie możesz znaleźć portfela, a telefon komórkowy zniknął z wyłączonym dźwiękiem. Przygotowanie wszystkich rzeczy odpowiednio wcześnie pozwoli ci na skoncentrowanie się tylko i wyłącznie na twoim pierwszym dniu.

pierwszy dzień w pracy

Pierwszy dzień w pracy – Punktualność

Zwyczajową praktyką jest, że kilka dni przed rozpoczęciem pracy, otrzymasz mail z agendą przewidzianą na powitanie. Będą w niej informacje o „programie” przygotowanym na twój pierwszy dzień. Znajdziesz tam też godzinę, o której powinieneś/powinnaś się pojawić. Liczy się odpowiedni balans między punktualnością, a „niszczeniem” planu dnia. 10 do 20 minut przed oficjalnym startem to odpowiedni moment na przybycie do biura.

Pierwszy dzień w pracy – Plan dnia

Powiązane z poprzednim punktem oczywiście. Jeśli na tydzień przed twoim pierwszym dniem nie otrzymałeś/-aś żadnej wiadomości, nie bój się napisać do osoby, z którą przeprowadzałeś rozmowę kwalifikacyjną z prośbą o udostępnienie informacji, na co masz się przygotować.

Pierwszy dzień w pracy – Klucze, badge i ewidencja czasu pracy

Ten punkt może pojawić się na samym początku dnia. Po przekroczeniu drzwi wejściowych zostaniesz wyposażony we wszystkie identyfikatory, które pozwolą ci na swobodne poruszanie się po budynku. Prawdopodobnie otrzymasz klucze od drzwi wejściowych i biura – warto tutaj wykupić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym na wypadek ich utraty, w innym wypadku może to słono kosztować. Jeżeli firma używa dowodów pracowniczych, czy używając nowomowy korporacyjnej, badge’y, to przygotuj się na krótką sesję zdjęciową niczym w czasach szkoły podstawowej, gdzie co roku pojawiał się szkolny fotograf i robił klasowe zdjęcia. Prawdopodobnie zostaniesz też poinformowany, w jaki sposób rozliczany jest czas pracy — czy należy odbijać dyskietkę lub wprowadzać godziny ręcznie do systemu.

Pierwszy dzień w pracy – Powitanie z szefem

Zanim poznasz swój zespół osobiście, jest jeszcze jedna stacja, która na ciebie czeka, a mianowicie powitanie przez nowego szefa. Na co się masz przygotować? Przede wszystkim kieruj się dobrymi zasadami small talku. Pierwszy dzień to nie czas na omawianie konkretnych spraw. Jednocześnie warto, abyś zasygnalizował szefowi chęć spotkania w najbliższym czasie, ponieważ chcesz ustalić z nim ważne kwestie dotyczące waszej współpracy.

W zależności od grafiku twojego przełożonego może on jednak znaleźć czas na wyjaśnienie ci ogólnych biurowych zasad – postępowanie w przypadku choroby, główne godziny pracy, najważniejsze procedury oraz zakazy.

Pierwszy dzień w pracy – Przemowa powitalna

Pierwszy dzień to oczywiście pierwsze spotkanie ze swoim zespołem. Wszyscy są ciekawi, co przyniesie twoja obecność. W powietrzu unosi się aura oczekiwania i niepewności. Czy współpraca dobrze się ułoży? Czy dobrze wpasujesz się w kulturę firmy? Oraz oczywiście jakie konkretne zmiany wiążą się z twoim zatrudnieniem.

W dobrej przemowie nie chodzi o wyrecytowanie swojego CV, a bardziej przekazanie dobrych uczuć, co do twojej osoby. Streść krótko, czym zajmowałeś się do tej pory, dlaczego zdecydowałeś się na przyjście do obecnej pracy oraz jak wyobrażasz sobie waszą współpracę. Opowiedz o rzeczach dla ciebie ważnych i nie bój się poprosić o wsparcie w nadchodzących tygodniach. Zdradź też kilka faktów na temat twojego życia prywatnego. Pozwoli to na zbudowanie pierwszej cienkiej nitki zaufania między tobą a zespołem.

Pierwszy dzień w pracy – Rozeznanie terenu

Rozeznanie terenu to jeden z praktycznych priorytetów, który zdecydowanie należy wykonać pierwszego dnia. Punkty do odhaczenia to takie strategiczne miejsca jak kuchnia, toalety, automat do kawy, ale również rozmieszczenie biur, czyli gdzie znajdują się inne działy, z którymi będziesz pracować.

Czynnością nierozerwalnie związaną z poznawaniem terenu, jest przedstawianie się nowym kolegom. Pomyśl nad jednym zdaniem, które pozwoli ci przedstawić się krótko, ale konkretnie. Powinno ono zawierać przynajmniej trzy informacje – jak się nazywasz, jakim zespołem będziesz kierować i kto jest twoim szefem.

Pierwszy dzień w pracy – Stationery, czyli królestwo spinaczy i długopisów

Po obchodzie przyjdzie czas na zobaczenie swojego biurka. Sprawdź, czy masz wszystko, aby móc zacząć pracę – zeszyt, długopis, dziurkacze, zszywacze, pieczątki i inne fizyczne gadżety. Dowiedz się, jak wygląda proces zamawiania brakujących elementów i czy obowiązują jakieś szczególne zasady np. odnośnie zakupu ekopapieru. Być może w jednej szafce znajduje się mały magazynek z zapasem takich rzeczy, przez co przez pewien czas problem odsunie się w czasie.

Pierwszy dzień w pracy – Sprawdzanie sprzętu

Ostatnia rzecz, z jaką przyjdzie ci się zmierzyć, to sprawdzenie, czy na twoim komputerze znajdują się wszystkie programy, jakich potrzebujesz oraz czy posiadasz odpowiednie uprawnienia, aby móc korzystać z wymaganych funkcji czy transakcji. W praktyce ten etap będzie trwać najdłużej i często kończy się koniecznością otworzenia kilku ticketów do IT. Gdy problemy zostaną rozwiązane, w końcu przyjdzie czas na rozpoczęcie właściwej pracy!

Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!

Nie bój się podać dalej!