rozmowa kwalifikacyjna
Oceń artykuł!
[Suma głosów: 4 Średnia ocena: 5]

Rozmowa kwalifikacyjna to świetna okazja do zrobienia dobrego wrażenia na potencjalnym pracodawcy. Po przeczytaniu twojego życiorysu i listu motywacyjnego, zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną. Twoje dokumenty okazały się na tyle ciekawe, że ktoś postanowił cię bliżej poznać! Ze zdumieniem obserwuję, jak wiele osób nie wykorzystuje szansy, jaką daje rozmowa o pracę. W dzisiejszym artykule znajdziesz listę najważniejszych rzeczy do przygotowania przed rozmową kwalifikacyjną, które pozwolą pokazać ci się ze swojej najlepszej strony i maksymalnie zwiększyć twoje szanse na otrzymanie pracy. Dzisiejszy artykuł przyda się nie tylko ludziom inspirującym do roli managera, ale również specjalistom oraz pracownikom biurowym.

Rozmowa kwalifikacyjna: Research o twoim potencjalnym pracodawcy

Pierwszym krokiem przed rozmową kwalifikacyjną, który powinieneś zrobić, jest udanie się na stronę internetową firmy i przeczytanie o jej historii, wartościach, wizji i misji. Jeżeli w grę wchodzi większe przedsiębiorstwo lub międzynarodowa korporacja, możesz znaleźć też informacje prasowe w niezależnych źródłach. Czasem zdradzą one dużo więcej o kulturze firmy niż wyidealizowane treści marketingowe na oficjalnej stronie. Muszę powiedzieć, że w czasie krótkiego przeglądania polskich stron internetowych nie znalazłem bazy opinii o pracodawcach, która byłaby tak dobrze ustrukturyzowana jak niemiecka strona https://www.kununu.com/. Aktualnie znalazłem wiele portali, gdzie można spotkać opinie o pracodawcach, ale nie są one w żaden sposób poukładane i bardzo ciężko porównać ze sobą różne firmy. Być może w niedługim czasie doczekamy się jakiegoś lepszego medium, ponieważ w Niemczech pracodawcy bardzo mocno liczą się z opiniami, jakie są publikowane na tej właśnie platformie.  

Nawet jeśli w czasie rozmowy kwalifikacyjnej nie padnie bezpośrednio pytanie o historię firmy, możesz do niej nawiązać w którejś odpowiedzi i dzięki temu pokazać swoje dobre przygotowanie.

Rozmowa kwalifikacyjna: Poznaj swoje CV

Drugim punktem, który musisz opanować do perfekcji, jest twój własny życiorys. Widziałem już wielu kandydatów, którzy gubią się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej we własnym CV – nagle nie zgadzają się do końca okresy pracy albo nazwy stanowisk. Kto ma lepiej orientować się w twojej biografii niż ty sam? Jakie wrażenie robi to na twoim rozmówcy, jeśli nie wiesz w jakim dokładnie dziale byłeś „specjalistą”? Bardzo ważne, żebyś potrafił dokładnie powtórzyć swoje stanowiska oraz potrafił krótko je opisać. Odpowiedzi typu „boah, kiedy to było, już nic nie pamiętam” być może są w pierwszym momencie jak najbardziej szczere, ale pokazują twoje nieprzygotowanie. Przecież wiedziałeś o rozmowie wcześniej, więc mogłeś sobie przypomnieć parę faktów.

Rozmowa kwalifikacyjna: Przedstaw się!

Niewiele pytań w czasie rozmowy kwalifikacyjnej jest bardziej prawdopodobnych niż prośba o przedstawienie się w kilku zdaniach. Opracuj swoje osobiste „intro”. Twój opis nie powinien być dłuższy niż 3 minuty, ponieważ bardzo ciężko utrzymać koncentrację słuchacza przez dłuższy czas. Rozmowa kwalifikacyjna polega przecież na rozmowie, a nie monologu, dlatego ważne jest, abyś dał też odpowiednio dużo miejsca drugiej stronie na „przetrawienie” informacji, które mówisz oraz na zadawanie pytań.

Jeśli ćwiczysz swoją wypowiedź w domu, to pamiętaj, że na żywo wszystko trwa dłużej. Skup się na najważniejszych faktach, a nie wpakowaniu wszystkiego, co masz do powiedzenia w te trzy minuty. Nie chcesz ze swoich ust zrobić karabinu maszynowego strzelającego słowami. Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to pułapka myślowa, że nie potrzebujesz żadnego przygotowania. Przecież wiesz kim jesteś, dlatego nie powinno być nic prostszego niż powiedzenie kilku słów o sobie. Jeśli tak pomyślisz, to w pierwszym momencie przyjdzie ci do głowy wszystko, co możliwe, a z takiego chaosu ciężko wybrać to, co jest istotne dla twojego odbiorcy.

Rozmowa kwalifikacyjna: Pytania pracodawcy

Wokół pytań na rozmowie kwalifikacyjnej narosło wiele legend i miejskich mitów. Każdy zna kogoś, kto ma kuzyna, który zna takiego gościa i on miał taką, a taką sytuację na rozmowie o pracę. Pytania typu „Sprzedaj mi ten długopis” albo „Znajdź 10 zastosowań dziurkacza” należą do klasyków gatunków. Czy należy się ich obawiać? Nie, ale o tym za chwilę! Po pierwsze skup się na standardowych pytaniach, które na pewno mogą się pojawić:

  • Czym zajmowałeś się do tej pory?
  • Dlaczego zdecydowałeś się na zmianę pracy?
  • Dlaczego akurat nasza oferta pracy?
  • Jakie mocne strony możesz wnieść do przedsiębiorstwa?
  • Jakie są twoje słabości?
  • Czego oczekujesz od pracy/szefa/pracodawcy?
  • Jeśli miałeś doświadczenia managerskie, jak duży był twój zespół?
  • Jeśli prowadziłeś duży projekt, to możesz być pewny, że padną pytania o czas, ilość osób, cel, ostateczny wynik i czego się nauczyłeś.

Rozmowa kwalifikacyjna: Pytania lvl 2.

Jeśli przemyślałeś swoje odpowiedzi, to możesz przejść do ciekawszych pytań, które mogą się pojawić:

  • Co było twoją największą porażką i jak sobie z nią poradziłeś?
  • Co uważasz za swój największy sukces?
  • Co odróżnia cię od innych kandydatów?
  • Co chciałbyś osiągnąć w ciągu kolejnych kilku lat?
  • Po czym poznasz, że stanowisko jest dla ciebie odpowiednie?
  • Po czym poznam za rok od dzisiaj, że podjąłem właściwą decyzję, żeby cię zatrudnić?
  • Jak współpracowało ci się z poprzednimi przełożonymi?

Może się zdarzyć, że pod koniec rozmowy zostaniesz zapytany, czy bierzesz udział w innych rekrutacjach. Jeśli powiesz tak, nic złego się nie wydarzy. Potencjalny pracodawca będzie wiedział, że musi pospieszyć się z odpowiedzią, czy cię zatrudnić. Pokażesz się z dużo gorszej strony, jeśli powiesz, że nie prowadzisz innych rozmów, a trzy dni później zadzwonisz, że przyjąłeś już inną ofertę i nie jesteś już tą zainteresowany.

Rozmowa kwalifikacyjna przygotowanie
Rozmowa kwalifikacyjna: 6 kroków do dobrego przygotowania

Rozmowa kwalifikacyjna: Pytania abstrakcyjne

Jeśli masz odpowiedzi również na te pytania, możesz przejść do trzeciej, opcjonalnej części, która zależy od pracodawcy. W każdej branży są pewne specyficzne pytania, które mogą się pojawić. Z mojego doświadczenia z finansów, mogę opowiedzieć o pytaniach, które mają sprawdzić „analitykę”. W zawodach bardziej kreatywnych mogą się pojawić pytania typu „out of the box”. Tutaj w zależności od branży i konkretnego stanowiska możesz znaleźć w internecie doświadczenia i tips&tricks innych kandydatów.

W sprzedaży może się pojawić właśnie pytanie o długopis, a w zawodach kreatywnych o wspomniany dziurkacz. Dla specjalistów w danej dziedzinie są to pytania na porządku dziennym, wymagające jednak abstrakcyjnego myślenia. Jeśli aplikujesz na stanowisko związane z finansami, nikt normalny nie każe ci niczego sprzedawać. Skup się na tym co ważne w twojej dziedzinie i nie daj się „zbałamucić” miejskimi legendami powtarzanymi przez znajomych.

Rozmowa kwalifikacyjna: Znaj swoje mocne i słabe strony

Aby odpowiedzieć na wiele pytań, musisz mieć świadomość swoich mocnych i słabych stron. W poprzednich artykułach pisałem już o testach, które pomogą ci odkryć twoje pozytywy oraz słabości (test osobowości, testy predyspozycji zawodowych). Jak możesz zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy w czasie rozmowy kwalifikacyjnej? Podawaj cechę i zaraz potem konkretne sytuacje, w których dana cecha jest widoczna. Każdy może twierdzić, że jest odporny na stres, zorientowany na klienta oraz skoncentrowany na rozwiązaniach. Pytanie brzmi „W jakich sytuacjach można rozpoznać te cechy?”.

Przygotuj wcześniej konkretne przykłady, które dowiodą, że jesteś kreatywny/odpowiedzialny/odporny na stres etc. Miej również w zanadrzu odpowiedzi na krytyczne pytania w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Jaka jest twoja słaba strona? Co było twoją największą porażką? Dlaczego nie zachowałeś się inaczej w sytuacji X? Nad czym chciałbyś u siebie popracować i dlaczego? Unikaj jednak mdłych odpowiedzi, że twoja słabość to perfekcjonizm albo że czasem za bardzo się starasz. Wyjdzie nieautentycznie, a chyba takiego efektu nie chcesz osiągnąć?

Rozmowa kwalifikacyjna: Przygotuj własne pytania

Ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę są pytania do pracodawcy. Pod koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi moment, w którym to ty masz szansę zadać twoje pytania. Nie przepuść okazji, aby pokazać, że poświęciłeś czas na zastanowienie się , co wiąże się ze zmianą pracy i chciałbyś wiedzieć więcej, co stanie się, jeśli powiesz sakramentalne „tak”.

W artykule Walka czy ucieczka opisałem, jak działa adrenalina, kiedy znajdziesz się w stresującej sytuacji, a rozmowa kwalifikacyjna na pewno do takich należy. Zapisz sobie swoje pytania przed rozmową na kartce, którą będziesz miał przy sobie w czasie wywiadu. Jeśli czegoś zapomnisz, będziesz mógł zerknąć do swoich notatek. Nie jesteś już w szkole, żeby ściąganie było zabronione. Z drugiej strony uważaj, żeby nie przedobrzyć tzn. seria 10 pytań może sugerować, że nie wiesz, co jest ważne i kiedy przestać. Dwa do trzech pytań to wszystko, czego potrzebujesz!

Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!

Nie bój się podać dalej!