Test osobowości typ
Oceń artykuł!
[Suma głosów: 6 Średnia ocena: 4.7]

Testy osobowości są popularne w wielu różnych formach, od prostych krzyżówek w weekendowej gazetce, które zostały wymyślone przez nastoletniego redaktora poprzez poparte naukową wiedzą wywiady z psychologiem. Dlaczego w ogóle warto zająć się tym tematem i przeprowadzić taki test? Odpowiedzią jest pytanie- „Jak można zarządzać ludźmi nie znając samego siebie?”. W ostatnim artykule pisałem o wewnętrznych motywatorach, które mają ogromy wpływ na naszą motywację do działania i decydują, co nas rzeczywiście motywuje. W artykule przewijała się liczba 16, która towarzyszy nam również dzisiaj, ale o tym później.

Testy osobowości, a po co to komu?

Historia testów osobowości sięga czasów II wojny światowej, kiedy to Amerykanie chcieli szybko zbadać preferencje młodych kadetów w jakich jednostkach sprawdzą się najlepiej. Jednym z pierwszych testów był tzw. DISC, czyli akronim od angielskich słów dominance (dominacja), influence (wpływ), steadiness (stałość) i compliance (zdolność do podporządkowania się). Test określał jaka jest struktura powyższych czterech czynników w osobowości badanego.

Zalety testów osobowości

Testy osobowości pozwalają nam po pierwsze potwierdzić cechy osobowości, o których myślimy, że je posiadamy oraz dowiedzieć się czegoś o sobie, na co do tej pory nie zwracaliśmy uwagi lub nie mieliśmy świadomości, że to nasza mocna lub słaba strona. Taka wiedza jest bardzo cenna, jeżeli pracujesz z innymi ludźmi. Dzięki temu możesz bardziej świadomie używać swoich mocnych stron i wiesz na co musisz uważać.

Kontrowersje w testach osobowości

Testy osobowości są stworzone przez psychologów, jednak nie jest to fizyka, gdzie wszystko da się dokładnie policzyć. Ludzka psychika jest bardziej skomplikowana niż budowa silnika z turbosprężarką, dlatego ważne jest, żeby krytycznie spojrzeć na wyniki testu i nie brać ich za ostateczną wyrocznię o twoim losie. Poza tym testy są tak precyzyjne jak szczere są odpowiedzi, których udzielasz.

Test osobowości Myers-Briggs

Większość testów osobowości, które mają bardziej naukowe podłoże jest niestety płatna, ale znalazłem jeden bezpłatny test, który przypadł mi do gustu. Bazuje on na metodologii opracowanej przez parę Myers i Briggs, którzy poszerzyli metodę badań opracowaną przez Carla Junga. Test znajdziesz pod tym linkiem https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

https://www.16personalities.com/pl/darmowy-test-osobowosci

Jak zbudowany jest test osobowości Myers Briggs?

Ankieta zbudowana jest z serii zdań i musisz określić jak bardzo zgadzasz lub nie zgadzasz się z danym twierdzeniem. Pozytywnie oceniam możliwość skalowania odpowiedzi tzn. nie ma ograniczenia do prostego tak/nie. Po drugie test jest w całości po polsku, co nie pozostawia dwuznaczności, jak w przypadku angielskich wersji testów czy aby na pewno zrozumieliśmy pytanie.

Wyniki testu osobowości

https://www.16personalities.com/pl/typy-osobowosci

Po przejściu przez cały test otrzymujemy wyniki. Typy osobowości poszeregowane są w cztery grupy: analityków, dyplomatów, strażników i odkrywców. W każdej grupie znajdują się cztery konkretne typy osobowości, przykładowo wśród analityków to architekt, logik, dowódca i dyskutant. I tutaj dochodzimy do magicznej liczby 16 z początku artykułu. Ostatecznie zostajesz przydzielony do jednego z 16 typów osobowości. Każdy typ jest krótko opisany razem z przykładowymi znanymi postaciami (rzeczywistymi lub fikcyjnymi), które go posiadają.

Na kolejnych stronach widzimy mocne i słabe strony, związki, przyjaźń, rodzicielstwo i możliwe ścieżki kariery.  Tutaj niestety polskie tłumaczenie się kończy i musisz przypomnieć sobie lekcje angielskiego ze szkoły (i śpiewanie piosenek Britney Spears na ocenę).

Muszę powiedzieć, że cała strona jest również bardzo dobrze zrobiona od strony graficznej i jak na darmowy test dostajemy ogromną dawkę wiedzy o sobie. Mój wynik to dyskutant i muszę powiedzieć, że w pełni się z nim zgadzam.

Jestem ciekaw jakim typem jesteś, dlatego idź zrób test i daj mi znać w komentarzu, czego dowiedziałeś się o sobie 😊

Nie bój się podać dalej!