Test Gallupa opracowany właśnie przez instytut Gallupa, znany jeszcze pod nazwami StrengthsFinder i CliftonStrengths, cieszy się dużą popularnością w Polsce, ale jest płatny, co hamuje znaczącą ilość zainteresowanych przed przystąpieniem do niego. W dzisiejszym artykule przedstawię 2 darmowe alternatywy, które pozwolą ci odkryć twoje mocne strony i zachować ostatnie zaskórniaki na inny moment.
Po co wykonać test na mocne strony?
Wiele osób jest nastawionych pesymistycznie do wszelakich rodzajów testów. Nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i im bardziej zajmowałeś się sobą tym mniej zaskoczony będziesz ich wynikami. Jeśli jednak uważasz, że dana cecha kompletnie do ciebie nie pasuje, to prawdopodobnie tak jest. Jest jednak jedna rzecz, którą widzę i przekazuję zawsze dalej a mianowicie, być może jest pewna cecha charakteru, na którą dziś nie zwracasz uwagi, a gdy zobaczysz ją na kartce czy monitorze przed sobą przeżyjesz efekt „aha”. Ten efekt „aha” może przydać ci się w trzech obszarach.
Test mocnych stron – Świadomość potencjału i możliwości rozwoju
Po pierwsze dzięki świadomości swoich mocnych stron będziesz mógł inwestować swój czas i energię w rozwój tych cech, które najbardziej pomogą ci osiągnąć sukces. Co by było, gdyby Kamil Stoch cały swój czas zainwestował w naukę gry na gitarze, zamiast w skoki narciarskie? Być może stałby się przeciętnym gitarzystą, a nie wybitnym skoczkiem. Tutaj przypomina mi się polska szkoła, która promuje „trójki” ze wszystkich przedmiotów niż skrajne „szóstkę” i „dwóję” – czyli mocne strony rozbudowane są na maksa, a reszta cech na pewnym minimalnym poziomie rozwoju umożliwiającym normalne funkcjonowanie.
Test mocnych stron – Przyspieszenie kariery
Inwestując w rozwój swoich mocnych stron przyspieszysz swoją karierę, ponieważ staniesz się ekspertem w danej dziedzinie i twoje umiejętności będą odbiegać tak mocno od „przeciętnej”, że otworzą się przed tobą nowe możliwości. Przykład dla mnie totalnie abstrakcyjny, ale jeżeli jako architekt rozwiniesz swoje już dobre poczucie kolorów, to wygląd twoich projektów stanie się twoim znakiem rozpoznawczym.
Test mocnych stron – Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Dwa pierwsze punkty to raczej projekty długofalowe, których efektów nie odczujesz w perspektywie kilku tygodni, a nawet miesięcy, dlatego jeśli jesteś niecierpliwy i potrzebujesz argumentu na tu i teraz, to właśnie ten moment. Jeżeli masz przed sobą zbliżającą się rozmowę kwalifikacyjną i w czasie przygotowań nie bardzo wiesz, co masz powiedzieć (o tym jak ważne jest dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i jak je optymalnie przeprowadzić pisałem w jednym z poprzednich artykułów Rozmowa kwalifikacyjna – 6 sekretów doskonałego przygotowania), to możesz wykorzystać wyniki testu, aby wzbogacić swoją wypowiedź. Dobrze sformułowane mocne strony, ale też słabości pozwolą ci wypaść autentycznie, a to robi dużo większe wrażenie niż opowiadanie trzęsącym się głosem o odporności na stres.
No dobrze, skoro zalety wykonania test mocnych stron mamy już za sobą, pora przejść do konkretów, a zaczynamy od najpopularniejszego testu w tej kategorii, czyli testu Gallupa.
Co to jest test Gallupa?
Test Gallupa, a raczej badanie talentów StrengthsFinder, jest kwestionariuszem, który pomaga zidentyfikować, które z 34 różnych talentów są u ciebie najbardziej rozbudowane czy przychodzą ci w naturalny sposób. Talenty są tutaj zdefiniowane jako wrodzone sposoby działania i myślenia tzn. nie oczekuj, że po teście wyskoczy ci informacja o twoim talencie do śpiewania 😊 Jakich talentów możesz się zatem spodziewać? Przykładowo Learner (Uczenie się), Maximizer (Maksymalista), Positivity (Optymista) czy Developer (Rozwijanie Innych), a pełną listę talentów znajdziesz na Wikipedii.
Jak wygląda taki test w praktyce? Uczestnik musi odpowiedzieć na 177 pytań, są to pary sprzecznych stwierdzeń i należy określić, które z nich bardziej do ciebie pasują. Na odpowiedź na każde pytanie masz 20 sekund, a po tym czasie przechodzisz do następnego pytania. Matematycznie rzecz biorąc test powinien ci zająć maksymalnie 59 minut (20s * 177 pytań = 3540 s = 59 min.).
Ciekawą sprawą jest, że talenty mogą być dojrzałe, czyli wpływające na nasze życie pozytywnie, lub niedojrzałe, które przysparzają nam jeszcze problemów i muszą się jeszcze dalej rozwijać.
Jak już mówiłem, test jest płatny. W wersji basic, która kosztuje 22$ (stan na lipiec 2020, pod tym linkiem https://store.gallup.com/p/de-de/10108/top-5-cliftonstrengths) otrzymujesz dostęp do testu, z którego dowiesz się o swoich Top 5 talentach. Pełna wersja, która szereguje wszystkie 34 talenty dostępna jest za 52$ (https://store.gallup.com/p/de-de/10003/cliftonstrengths-34).
Czy są jakieś darmowe alternatywy? Jeśli nie jesteś przygotowany na wydanie 20$, możesz zacząć od darmowych testów, które właśnie przedstawię. Linki do nich znajdują się w śródtytułach.
Alternatywa dla testu Gallupa: test High 5
Pierwszą alternatywą dla testu Gallupa jest test mocnych stron High 5, który – tutaj zaskoczenie – określa twoich 5 mocnych stron. Jego twórcy twierdzą, że łączy on ze sobą teoretyczne podłoże z praktycznymi danymi zebranymi poprzez analizy odpowiedzi jego uczestników.
Test składa się ze stu pytań, na które nie masz żadnego limitu czasu, ale nie powinieneś się zbyt długo zastanawiać. Przez cały test powinieneś przebrnąć w czasie mniej więcej 20 minut.
Ciekawą cechą testu jest, że przesuwa się tutaj suwak, co umożliwia intuicyjne udzielenie odpowiedzi. Nie jest to tak twarda metoda jak punktowe określenie „tak zgadzam się” lub „raczej nie zgadzam się”.
Na koniec otrzymujesz wynik, który składa się z 5 cech i ich krótkiego opisu. Jeśli chciałbyś poznać coś więcej na ich temat, musisz wyskoczyć z 31,45 EUR.
Alternatywa dla testu Gallupa: Via Character
Drugą alternatywą jest test Via Character, który podobnie jak test Gallupa sprawdza twoje talenty. W przeciwieństwie do StrengthsFinder masz tutaj do czynienia z 24, a nie 34 talentami. Poza tą różnicą, autorzy twierdzą, że to jedyny darmowy i naukowo potwierdzony test mocnych stron. Test nie powinien zabrać więcej niż 15 minut. Brzmi zachęcająco, a więc zaczynamy!
Na początek trzeba podzielić się podstawowymi danymi czyli imię, nazwisko i oczywiście e-mail.
Później można od razu zacząć test, który składa się z 96 pytań (jeśli nie pomyliłem się w liczeniu). Wszystko polega na określeniu, jak bardzo podane zdanie pasuje do ciebie. Skala od 1-5, czyli od „wcale nie pasuje” do „totalnie ja”.
Kiedy już przebrniesz przez wszystkie pytania, pojawi się krótka ankieta, którą możesz pominąć i przejść bezpośrednio do twoich wyników.
Wyniki są podzielone na 3 grupy – 5 talentów, które są w tobie najbardziej rozbudowane.
Druga grupa to talenty o średnim stopniu zaawansowania. Nie jesteś ostatnią nogą i jak się skoncentrujesz, możesz je wykorzystać, ale nie są tak naturalne jak pierwsza piątka.
Ostatnia grupa to 5 talentów, które są u ciebie najsłabiej rozbudowane. Oczywiście twórcy testu starają się sformułować to pozytywnie, jako najmniej rozbudowane talenty, ale talenty. Bądźmy jednak szczerzy – ostatnie z 24 talentów to nie są twoje mocne strony, nieważne jakby tego nie nazwać.
Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat swoich wyników, możesz zamówić raport, który, a jakże, kosztuje 20$. Istnieje również opcja opisu wszystkich 24 talentów, która jest dostępna za 49$.
Czy darmowe testy są w stanie zastąpić płatny test Gallupa? Po części tak, po części nie. Jak już zauważyłeś, nawet darmowe testy mają to do siebie, że dodatkowe informacje kosztują, a kwoty są stosunkowo zbliżone do CliftonStrengths. Pytanie brzmi, jak bardzo zależy ci na odpowiedziach. Czy jesteś gotowy poświęcić 20$ za tę wiedzę? Sam musisz wiedzieć!
Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!