Test utajonych skojarzeń to nie pierwsza rzecz, z którą młody manager ma do czynienia. Jednak w miarę upływu czasu warto zastanowić się nad swoimi preferencjami, zwłaszcza tymi, których nie jesteś świadomy. W czasach poprawności politycznej i powszechnej tolerancji tworzy się pewna luka pomiędzy tym, co ludzie mówią i myślą. Lukę tę wykorzystał przykładowo Donald Trump wygrywając wybory w 2016 roku, co szokowało obserwatorów, którzy Amerykę znają tylko z tego co mówi.
Pamiętam pewien eksperyment pokazywany w telewizji, w którym chodziło o porównanie tego co ludzie mówią z tym, co faktycznie robią. Grupa ludzi została zaproszona do udziału w teleturnieju podobnym do pomieszania familiady z milionerami. W grze chodziło o odpowiadanie na pytania w parze. Uczestnicy mogli wybrać z grupy kobiet swoją parę, z którą będą odpowiadać na pytania.
W czasie castingu do programu kilka dni wcześniej każdy usłyszał pytanie, czy kolor włosów ma wpływ na inteligencję. Olbrzymia większość odpowiedzi brzmiała, że oczywiście żadnego wpływu na poziom inteligencji nie ma.
Wracając do wyboru pary, kiedy rywalizacja zaczęła się na poważnie, a w grę wchodziły duże pieniądze do wygrania, przygniatająca większość uczestników wybierała partnerki o ciemnych włosach. Eksperyment pokazał dobitnie jak różni się to, co ludzie świadomie mówią od tego, co czują naprawdę w sercu. Być może część z probantów była przekonana co do szczerości swoich intencji, ale ukryte skojarzenia pokazały swoją siłę w prawdziwym życiu.
Biorąc pod uwagę, że jako manager masz do czynienia z różnymi ludźmi i mam tutaj na myśli praktycznie każdy aspekt – religia, kolor skóry, narodowość, orientację seksualną i wiele innych, warto znać swoje preferencje.
Czy może się zdarzyć tak, że jesteś nieświadomym rasistą? Na to pytanie stara się odpowiedzieć Project Implicit, założony przez trzech profesorów z amerykańskich Uniwersytetów Harvardu, Wirginii i Florydy. Na szczęście istnieje też polska wersja językowa testu, za którą odpowiada Norbert Maliszewski w związku z czym wyniki testu są równie wiarygodne jak w przypadku jego angielskiego odpowiednika.
Jedna ważna informacja odnośnie testów w języku polskim – niestety ich spektrum jest znacznie mniejsze niż w oryginalnej wersji angielskiej, gdzie dodatkowo możecie znaleźć różne testy z kategorii zdrowie czy grupy społeczne.
Test utajonych skojarzeń
Test utajonych skojarzeń znajdziesz tutaj: Test utajonych skojarzeń. Od strony wizualnej przypomina mi czasy kawiarenek internetowych, kiedy to wykupowało się internet na godziny i pobierało nieśmiertelne blobby volley czy deluxe ski jump’a na dyskietkę o niesamowitej pojemności 1,5 MB. Weekendy były szczególnie mocno oblegane, więc powstawały nawet mini-poczekalnie, gdzie można było kulturalnie spędzić czas zanim zostało się wywołanym z listy. To były piękniejsze czasy, ale dziś nie o tym!😊 W związku z tym strona pomimo, że wygląda archaicznie, wzbudza moją sympatię.
Po kliknięciu wyboru testów pojawia się jeszcze krótka informacja, która ma uprzedzić potencjalnego śmiałka, że wyniki testów mogą go mocno zaskoczyć. Najważniejsze przesłanie jest jednak takie, że testy są udostępnione bezpłatnie tzn. możesz śmiało potwierdzić, że zgadzasz się na test.
Do wyboru masz następujące testy
- wiek
- kraje
- odcień skóry
- sylwetka
- orientacja seksualna
- płeć
- rasa.
Na potrzeby dzisiejszej prezentacji zdecydowałem się zrobić test powiązania płci ze zdolnościami matematycznymi i humanistycznymi. Osobiście jestem fanem pierwotnej definicji humanisty oznaczającej osobę, która stworzy silnik jak na inżyniera przystało, później napisze o nim wiersz niczym prawdziwy poeta, a na koniec dnia dokona przełomu w medycynie. Niestety dzisiaj humanista kojarzy się z osobą upośledzoną liczbowo, co ma niewiele wspólnego z oryginalnym znaczeniem tego słowa.
Po wybraniu testu czeka na nas krótkie pouczenie na co zwrócić uwagę w trakcie badania. Ważne jest, aby skupić się na teście i odpowiadać szybko, intuicyjnie i bez przerw. Brak przerw jest ważny również pomiędzy poszczególnymi podtestami. Najlepiej zarezerwuj sobie 10 minut, w czasie których przejdziesz wszystkie etapy od początku do końca.
Ostatnia bariera do pokonania przed rozpoczęciem testu to ankieta o danych osobowych, która jest nieobowiązkowa. Jeśli nie lubisz dzielić się informacjami o sobie, możesz od razu przejść do rozwiązywania zadań.
Każdy test zaczyna się od krótkiego wyjaśnienia, jakie słowa zaliczają się do której kategorii. W moim przykładzie są to następujące grupy:
- kobieta
- mężczyzna
- nauki humanistyczne
- nauki ścisłe.
Teraz musisz tylko ustawić palce na klawiszach „e” oraz „i” i możesz zaczynać!
Chociaż zadanie samo w sobie nie jest trudne, to liczy się tutaj szybkość reakcji. Ewentualne błędy nie fałszują wyników.
Kolejnym krokiem jest wypełnienie ankiety, która umożliwi lepsze oszacowanie twojego wyniku i już w następnym kroku dowiesz się jak bardzo twoja podświadomość wywiera wpływ na twoje postrzeganie świata.
Ciekawą opcją jest również trochę statystyki na koniec testu, czyli jak bardzo twoje wyniki są „normalne”. Osobiście zaskoczyło mnie, że akurat w moim teście ukrytych skojarzeń o płciach i naukach ścisłych/humanistycznych tylko 4% respondentów utożsamia kobiety z naukami ścisłymi. Ponad połowa respondentów bardziej kojarzy mężczyzn z zamiłowaniem do matematyki, a ponad czterdzieści procent nie wykazuje żadnych szczególnych preferencji w tej dziedzinie.
A jeśli interesują cię dalsze testy osobowości i chciałbyś poznać bliżej swoje mocne i słabe strony to zapraszam do odwiedzenia testu osobowości, alternatyw dla testu Gallupa oraz predyspozycji zawodowych.
Jeśli ten artykuł okazał się być dla ciebie przydatny, to będę wdzięczny za ocenę lub podzielenie się nim z innymi!